FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

O parere ,un sfat, ar fi de bun augur...soc anafilactic

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Imunoterapia specifica cu alergene (desensibilizare)

niculici2006 Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 21/Sep/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 21, 2008 5:39 am    Titlul subiectului: O parere ,un sfat, ar fi de bun augur...soc anafilactic

Astept un raspuns si va multumesc inca de pe acum in ideea ca-l voi primi! Nu stiu daca e oportun momentul ,dar vreau parerea dvs .Sincer. Si sper sa nu va plictisesc .Va fi cam mult de spus in cuvinte. Dar asta e! Nicoleta ma numesc, sunt din Bucuresti si am 42 ani. Pana acum cativa ani nu am avut vreodata probl alergologice si ca orice persoana ,am luat si eu antibiotice, o aspirina , am mai scos o masea dar totul a fost ok. Am avut o avitaminoza, dar am trecut si peste asta. Am fost la o policlinica Smile privata si mi-a cusut urechea ( ceva banal ). S-a fol xilina...si urma sa port cerceii pe care i-am cumparat . La un interval de 2 sapt am fost acasa la prietena mea cea mai buna care e cadru medical(pardon, era, pt ca acum 1 luna a decedat in urma unui cancer galopant ) pt a-mi face gaura in ureche pt cercei deoarece f repede s-a si cicatrizat. Aveam 3 zile aproape pana la revelion, si cum sunt mai fricoasa(si ulterior aflasem ca am o sensib si la durere-percep altfel durerea) m-am gandit sa fol xilina.Prietena mea, un om de exceptie cu peste 24 ani exp , asist sef la dializa ( si care nu treceau 3 zile sa nu ne vdm ), genul acela de om dupa care plang pacientii si carora li se lumineaza fata cand il vad,acel om care lucreaza cu inima si cu sufletul, cu pacientul ,sigur ca a vrut sa ma a ajute , nu? si mai glumeam, mai radeam, ma tinea de vorba in timp ce fol xilina in ideea sa-mi distraga atentia si dupa cateva sec si vrb f serios(nu s-a fol nici macar 10% din fiola, era aproape intreaga) nu am apucat sa zic decat ca simt un nod in gat si un gol in stomac dupa care nu am mai stiut nimic .De atunci am aflat cat de usor poti muri si nici nu iti dai seama. si fara nici un fel de durere. eu chiar am avut o reactie severa, un soc anafilactic -si asta acasa! Am avut un noroc fantastic !
Prezenta era si sora mea care in tot acest timp a incremenit , a fost socata si a stat cu ochii numai pe ceas parca era paralizata.Am trait o experienta pe care n-o pot exprima in cuvinte. Acum va spun ce am simtit atunci si dupa si ce mi-a spus prietena mea si sora mea(dupa ce mi-am revenit dar nu pe loc ci in timp(mi-a spus). M-a intins la orizontala cat a putut de repede posibil deoarece eram pe scaun in bucatarie si tot acolo s-a intamplat toata povestea . Instantaneu nu stiu ce s-a intamplat dar am devenit rigida, aveam picioarele sub masa cum stateam dar nu-mi putea indoi mainile si picioarele pt a ma pune la poz orizontal , eram intepenita.
Am facut edem glotic imediat, paloare a fetei , cu pupile duse, s-a chinuit sa-mi scoata limba imediat si mi s-a inclestat gura; a tras o sapt cu rana la 2 unghii pt ca nu putea sa mai scoata mana din gura mea . Am stat aprox 5 min fara puls, tensiune, imi pierdusem functiile vitale.Va dati seama ca nu mai aveam timp nici de salvare, si asta inca de la inceput.
A fost un moment de disperare pt ea, dar in acelasi timp a fost si sigura pe ea ; mai tarziu mi-a spus ca a vz multe la viata ei dpdv profesional dar asa ceva nu a mai vz si mai ales mie sa mi se intample asa ceva, nu s-ar fi gandit vreodata la asa ceva.
Si acum sa revin: cu respiratie gura la gura ,cu ceva pumni in inima , nici spatiu nu avea sa se desfasoare caci in dreapta ei era un dulap si eu fiind jos in bucatarie era mai dificil pt ea si orice secunda conta. Nu-mi aduc aminte de nimic , nu ma durea nimic ,nu stiam nimic de mine; daca atunci as fi murit oricum nu realizam. Ce tin minte perfect si nu voi uita niciodata este ca in acele cateva minute ma priveam pe mine de undeva de sus , ma uitam la mine si ma vedeam incadrata acolo unde eram eu , ca intr-o cutie de chibrituri. Acolo unde eram, era intuneric si se facea treptat ,treptat lumina. Dar era o liniste acolo, pe care nu pot sa o descriu , ceva f placut , parca pluteam , ma relaxa total. Nu stiu unde eram dar era f bine acolo... La un moment dat am auzit vocea prietenei mele , a ingerasului meu care repeta: ,,Nicoleta!!! Respira , te rog eu, respira, nu pe nas ,pe gura! Si auzeam de fapt numai un ecou; parca era pe un vf de munte , departe, departe Dar cu cat incepeam sa-i aud vocea mai clar imi reveneam si eu. Foarte ciudat e ca s-a speriat cel mai rau cand mi-am pierdut sfincterele, si asta s-a intamplat aproape simultan cu momentul revenirii mele printre cei vii. M-am ridicat brusc, am spus cu jena ca am facut un mic pipi pe mine ca si cum n-a fost nimic, si-n alea cateva min am simtit ca am stat pe-un munte de gheata, o senzatie groaznica.
Ea m-a luat usor mi-a spus sa nu fac miscari bruste sa nu ma ridic brusc, incet , incet ; am cerut apa- imi era f sete , m-a intrebat in ce zi suntem si ce data( se gandea probabil sa nu raman cu sechele ceva pe loc) si mi-a luat tensiunea care de la 6 tot imi reveneam incet , incet; a fost o cumpana si pt mine si pt ea . Norocul meu a fost ca in acea perioada vr sa merg la stomatologie DAR BINE CA NU AM FACUT-O! asa a vrut D-zeu probabil! Puteam merge linistita la stom, ma intreba daca am probl, ceva ziceam nu, si cum la cab privat nu isi asuma nimeni acest risc( in spital fiind altceva )nu stiu ce se putea intampla! Mai ales ca in cursul vietii mele am folosit cred anestezie numai la stom si asta in anii trecuti dar fara probleme si asta cam de 3-4 ori in 10 ani cred! nu am nici un fel de operatie facuta vreodata , racesc f greu, nu am probl decat stomatologice dar nu mi-a fost teama niciodata , acum imi este f teama ... de necunoscut si de nesiguranta! Nu-mi e frica de moarte, o percep altfel acum, dar dupa acea exp stiu sa pretuiesc mai mult viata. ....Si atunci eu si prietena mea am spus ca ar treb sa fac niste teste la imunologie sa vdm despre ce e vorba. Am aflat ca pe o scara de 1 la 5 a val normale am astfel: xilina 6%, scandonest si ubistezin care se fol la stom (anestezie) 5%, aspirina 4%, tetracicina 4% si manitol 2% Am urmat un tratament , acel vaccin de desensibilizare cu histamina vreo 2 luni. Am mai avut o reactie severa la tinidazol,si asta cand eram la servici de eram rosie pe tot corpul si mergeam pe culoare si ma scarpinam continuu (si in urechi) si aveam ochii de sticla de se speriau colegii de mine. Si atunci a venit f repede prietena mea si mi-a facut hemisuccinat de hidrocortizon si mi-am revenit treptat si intr-un timp f scurt .La praf si pene nu sunt alergica, cu alimentele asa si asa , mai rezonabil cat de cat, sunt anumite fructe sau flori de la care ma ia scarpinatul bine. Si treb sa port la mine mereu acea foicica in caz de ceva si normal...si la medicul de fam. dar nu stiu ce sa fac, vreau sa merg la stomat dar mi-e teama mai ales dupa ce am vrb cu acel medic si mi-a spus ca treb f mare atentie din partea medic respectiv si pt administrare ubistezin si scandonest necesita spitalizare si tratam protectie antihistaminice si corticoizi. Cu RISC de permeabilitate TTL de 60- 70% . Xilina nu am voie niciodata si nu stiu ce ma asteapta. La cab particulare nu se baga nimeni si la fac de stom as merge dar ...cand treb sa merg la risc... nu stiu. Imi dau seama ca sunt si alte metode dar vad ca sunt predispusa la asa ceva, cate cazuri nu sunt cand faci 6-7 injectii penicilina si la a 8-a trantesti un soc anafilactic si la anesteziile acelea cu picatura... Si ca sa nu uitam ca testele sunt facute la dif substante , aspirina exista in zeci de medicamente, la antibiotice e dificil si acolo. E vorba de pragul acesta de 4-5% cand depasesti bariera . ..Deja am facut un stop cardio-respirator si de la acea experienta trista pot spune ,mi se mai intampla niste ,, chestii'' ciudate ,periodic, la luni sau ani de zile pe care nu mi le pot explica si nu pot avea nici un fel de explicatii vreodata Dar probabil treb sa ma multumesc cu atat-mult mister! D -zeu a avut grija de mine sau poate mama mea de sus de acolo nu stiu! Un lucru e cert: prietena mea a insemnat f mult pt mine cu atat mai mult aTUNCI SI ACUM! Daca nu era ea atunci, nu mai eram eu acum . Doamne , ce dor imi e de ea, cat as vrea sa-i aud vocea!!!!!!!!! Nu stiu daca ma intelegeti...e f greu! Si cu foarte putin timp inainte de a ne parasi mi-a strans mana in mana ei , f constienta si realista, si-a scos masca de oxigen cateva sec si mi-a spus zambind dar cu vocea slaba '' sarutmana pt tot''! A fost si va ramane o pagina din viata mea ! .........Ingeras, cuprinde-ma mereu cu aripa ta! Sper ca m-a auzit!!! Toate cele bune...!Nico Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Imunoterapia specifica cu alergene (desensibilizare)
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: