FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Rinita alergica
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 1:22 pm    Titlul subiectului:

sanatate, si ne auzim...
Sorin

bujulici Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 08/Oct/2007

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 9:35 am    Titlul subiectului:

Buna ziua domnule doctor.Am 23 de ani si sunt stabilita in Bucuresti.
Si eu am fost diagnosticata in copilarie cu "rinita alergica"am facut tratament si cativa ani ,nu am mai avut probleme.
Din pacate,in urma cu 3 ani ,mi au reaparut pete pe corp,ma scarpinam pana imi dadea sangele si tot ma mancau.Ramaneau niste bobite tari si mi au trecut tare greu.Atunci am fost diagnosticata cu "prurigo".Am facut un tratament si atunci,dar, an de an imi apar pete,si am astm.Problema cu astmul o rezolvam in 5 minute cu pufuri-Ventolin sau Becloforte.
De o saptamana intreaga ,insa,am astm incontinuu,sunt epuizata psihic,fizic..nu mai pot sa respir de nicio culoare.Becloforte nu si mai face efectul ba mai mult are un gust "plastic"iritant,Ventolinul imi amelioreaza pentru moment starea.Dar va spun sincer,nu mai pot.
Nu am medic de familie in bucuresti si am cautat sa ma inscriu la cineva,sa ma trimita sa fac teste din nou-imi amintesc ca primele analize le am facut la Galati,eu fiind din Braila, si m au zgariat cu lama pe maini si mi au pus picaturi sa vada la ce sunt alergica-as suporta orice,numai sa pot respira din nou.....am mancarimi la ochi,am pete pe picioare ,care apar si reapar de o luna incontinuu,am nasul infundat de la prima diagnosticare(nu am mai respirat cu ambele nari de la 13-14 ani)..e groaznic Va rog din suflet indrumati ma .. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Carmen Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 26/Noi/2007

MesajTrimis: Lun Noi 26, 2007 12:10 pm    Titlul subiectului:

Buna. Am si eu un diagnostic : rinita alergica.
Mi s-a facut testare la mai multi alergeni, in special polenuri, si mi s-a descoperit o sensibilitate la graminee si ambrozie.
Mie testarea mi s-a facut in luna august, eu avand simptome de prin iunie, iulie, care insa persista si acum, cu toate ca d.p.meu de vedere, acesti alergeni nu se mai intalnesc, fiind luna noiembrie.
Mi s-a recomandat Aerius si Nasonex ( pe care nu l-am luat deoarece am inteles ca provoaca dependenta. )
Ce e de facut mai departe? Am intrerupt tratamentul cu Aerius, deoarece, in ulmina luna aveam aceleasi simptome desi luam tratament.
Multumesc anticipat
Sus

Moderator

MesajTrimis: Lun Noi 26, 2007 1:49 pm    Titlul subiectului:

1. Nasonex nu da dependenta

2. evident ca acum nu prea mai este polen in atmosfera; poate se mai adauga un alt alergen, peren (acarieni - praf de casa, peri de animale, de ex.)

3. rinita poate fi alergica la polen dar poate asocia si o componenta nealergica, perena, denumita in limbaj medical vasomotorie

4. polenurile pot sa nu aibe nici o relevanta in boala Dvs (cca 30% din populatie poate avea teste cutanate POZITIVE dar FARA nici un simptom; se cheama ATOPIE, este o DIATEZA si NU o boala)

Carmen Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 26/Noi/2007

MesajTrimis: Lun Noi 26, 2007 2:08 pm    Titlul subiectului:

si atunci ce e de facut?
sa fac testul cutanat pt alti alergeni?
starea mea e foarte suparatoare...dimineata pana la pranz stranut, imi curge nasul, ochiul, seara mi se infunda nasul...
am schimbat pernele, crezand ca de la pene, am "deratizat" toata casa...ba chiar am inceput tratamente naturiste : ceai de urzica.
Sus

Moderator

MesajTrimis: Lun Noi 26, 2007 2:16 pm    Titlul subiectului:

1. ai facut test doar pt polen?!

2. alergia la "pene" nu mai este acceptata

3. tratamentele naturiste (ceai de urzica) sunt adjuvante

ne auzim mai departe pe PM

kyroskyriakos Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 05/Feb/2009
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 4:18 pm    Titlul subiectului:

Am vazut in raspunsul dvs. ca ati scris faptul ca alergia la "pene" nu mai este acceptata. Doresc sa stiu motivatia raspunsului intrucat si eu sunt o persoana polialergica, cu alergii la unele alimente si la ierburi si am un papagal pe care nu as vrea sa il instrainez decat daca este absolut necesar. Nu am putut asocia pana acum vreun simptom alergic in prezenta lui, iar facand phadiatopul mi-a iesit negativ testul la Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, fungi sau mucegaiuri. De asemenea, nu sunt alergic la parul de animale. In phadiatop nu aminteste insa nimic de fulgi sau pene. De aceea ma intereseaza de ce nu mai este acceptata alergia la pene, constient fiind de faptul ca prezenta papagalului poate atrage diversi acarieni care se hranesc cu scuame de pe pielea pasarii. Daca sunt o persoana polialergica, se poate dezvolta in timp o alergie la fulgi, data fiind prezenta papagalului?
Sus
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: