FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Rinita alergica
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 15, 2007 10:23 am    Titlul subiectului: Rinita alergica

Rinitele alergice

Rinita, ca termen general, reprezintă o inflamație a mucoasei nazale, tradusă clinic prin obstrucție nazală, rinoree, prurit, strănut, hiposmie.

Manifestările de tip rinită pot fi determinate de o varietate mare de cauze (tabelul 1), nu rareori acestea intricându-se.

Etiologia alergică este responsabilă de aproximativ 20% dintre rinite, iar diagnosticul corect și abordarea terapeutică specifică permit stoparea evoluției bolii și regresia acesteia până la asimptomatic. În plus, tratamentul adecvat împiedică eventuala progresie spre un astm bronșic alergic, rinita alergică fiind considerată un factor de risc pentru dezvoltarea astmului bronșic.

Deși din punct de vedere pedagogic este preferată clasificarea etiologică, ghidurile actuale preferă clasificarea în rinite intermitente/persistente, fiecare dintre acestea putând fi ușoară sau moderată/severă.

Tabelul 1: Clasificarea etiologică a rinitelor (modificat după ARIA)
Infecțioase
- virale
- bacteriene
- alți agenți infecțioși
Alergice
- intermitente
- persistente
Ocupaționale (alergice/nonalergice)
- intermitente
- persisitente
Induse medicamentos
- aspirină
- altele*
Hormonale
Alte cauze
- NARES**
- iritanți
- alimente
- emoționale
- atrofică
- reflux gastro-esofagian
Idiopatice
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului

bogdancornel Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 09/Iul/2007
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 6:26 am    Titlul subiectului:

Salut! Cred ca este extrem de nou acest forum pe virtualul romanesc. De cativa ani ma informez doar din site-urile altor tari. Salut sincer aceasta initiativa, dat fiind numarul foarte mare de suferinzi privind afectiunile enumerate in acest forum. Multi nu isi realizeaza problema asa cum si eu in urma cu vreo opt ani ignoram dar nici nu eram educat sa recunosc simptomenele acestor afectiuni.
Observ totusi ca nimeni nu a pus nici o intrebare legata de problemele expuse! Curios! Am sa sparg eu gheata atunci Smile
As dori sa va platesc prin mandat postal sau intr-un cont bancar pentru eventualul raspuns concret ce mi-l puteti oferi si eventual ulterior sa pot obtine o programare intr-un cabinet medical?!!!!??. Deci, in urma cu opt ani am descoperit intamplator ca sufar de rinita cronica, ulterior aveam sa descopar ca are si o origine alergica! Am urmat indicatiile unui alergolog dar tratamentul nu a dat roade mult timp. In acest moment chinuind-ma foarte mult cu stranuturi violente si cursul nasului abundent cat si modificari ale vocii. Incepturile tratamentului a fost cu antihistaminice si decongestionante nazale, iar in acest moment folosesc zilnic Bixtonim Xylo si Becloforte aerosol(cumparat din proprie initiativa deoarece Aldecin recomandat de medic nu prea avea efect). Cele din urma au functionat pentru un timp dar in ultimul timp nu mai au acelasi efect acest lucru afectandu-mi viata persoanala si profesionala. Recunosc faptul ca acum opt ani un medic ORL m-a speriat spunand despre injectii direct in nas dar fara un rezultat permanent pe viitor. Mentionez ca nu am amigdale de apoximativ 32 de ani, eu avand 35 in momentul de fata. Conform testelor cu alergeni sunt sensibil cam ... la tot Sad praf, mucegaiuri, caini, pisici, pasari, cai, polenuri, multe altele din aceasta categorie ... precum si la detergenti, fum de tigara(f puternic), piper, boia iute, ceapa, usturoi, capsuni, frig, abur, mirosuri puternice, etc...
Ce este de facut? Sau poate intrebarea nu este pusa corect! Mai este de facut ceva?!! Simt ca nimeni din jur nu poate intelege cat ma chinuie. Ce stare de rau si slabiciune fizica resimt. In timpul crizelor zac pur si simplu senzatia de rau fizic fiind insotita si de transpiratii abundente. Habar nu am ce pot face dat fiind faptul ca observ si aparitia unor stari depresive accentuate pe parcursul crizelor.
Risc sa plictisesc si de aceea am sa ma opresc aici. Toate cele bune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

Moderator

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 5:57 pm    Titlul subiectului:

Salut! Lung mesaj! E OK!

Citat:
As dori sa va platesc prin mandat postal sau intr-un cont bancar pentru eventualul raspuns concret ce mi-l puteti oferi si eventual ulterior sa pot obtine o programare intr-un cabinet medical?!!!!??.

Nu puteti plati nicaieri, nu asta e scopul forumului. Programare la un cabinet? No problem. Pana atunci cateva raspunsuri "virtuale"

Moderator

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 6:08 pm    Titlul subiectului:

Citat:
In acest moment chinuind-ma foarte mult cu stranuturi violente si cursul nasului abundent cat si modificari ale vocii.

Diagnosticul de rinita este unul facil

Moderator

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 6:15 pm    Titlul subiectului:

Citat:
Ulterior aveam sa descopar ca are si o origine alergica!

Diagnosticul unei etiologii (cauze) alergice este confirmat, de principiu, prin bine cunoscutele teste alergologice

Citat:
Conform testelor cu alergeni sunt sensibil cam ... la tot praf, mucegaiuri, caini, pisici, pasari, cai, polenuri, multe altele din aceasta categorie ... precum si la detergenti, fum de tigara(f puternic), piper, boia iute, ceapa, usturoi, capsuni, frig, abur, mirosuri puternice, etc...

Un pic ciudat...teste la detergenti, fum de tigara, piper, boia, frig, abur, mirosuri...nu am auzit de astfel de teste.

Citat:
Mai este de facut ceva?!!

Cu siguranta!

Moderator

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 6:20 pm    Titlul subiectului:

Citat:
Iar in acest moment folosesc zilnic Bixtonim Xylo

Decongestivele nazale folosite abuziv dau dependenta, ceeace poate fi mai neplacut decat boala initiala (rinita). Pt detalii legate de decongestive nazale si rinita medicamentoasa, vezi si ce este scris de mine pe forum.

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 8:16 pm    Titlul subiectului:

In mod evident la detergenti si fum de tigara nu au fost teste. Nici pentru produsele alimentare nu am fost testat pretul testelor fiind foarte ridicat, de aceea le-am pus oarecum separat in mesaj. Reactiile la cele de mai sus le-am constatat din experienta proprie. Cand ingerez ceva ce contine o parte din produsele alimentare enumerate, nasul se infunda, vocea incepe sa se schimbe uneori depunand eforturi mari sa pot vorbi aproape de normal. La fumul de tigara si detergenti nasul incepe sa ma manance si brusc se infunda, la doar cateva secunde de la aparitia fumului de tigara sau mirosului de detergenti.
Decongestionatele nasale le folosesc doar in caz de nevoie, atunci cand toate cele enumerate mai sus se intampla fara voia mea. Fac tot ce pot sa renunt la ele dar cand trebuie sa vorbesc cu cineva in scopuri profesionale, nu mai spun de cele personale, se uita ciudat la mine plus ca nu mai vand nimic, acesta fiind scopul job-ului meu! Mai este starea de oboseala care imi accentueaza simptomele (fiind induse reciproc)si uneori nu pot sa le fac fata, mai ales ca noaptea nu ma pot odihni normal.
Multumesc oricum pentru mesajele dumneavoastra ... totusi citindu-le habar nu am ce trebuie sa fac pe viitor!?!??!!?
Sus

Moderator

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 8:37 pm    Titlul subiectului:

Citat:
Totusi citindu-le habar nu am ce trebuie sa fac pe viitor!?!??!!?

Fac o referire la finalul mesajului tau. Eu nu pot da pe forum o consultatie medicala. Nu e deontologic; de altfel, consultatii prin telefon sau mail sau forum, repet, nu se pot da. Eu incerc sa aduc informatii, sunt obligat de reguli, sa nu vorbesc de nume de medicamente, sa nu fac reclama, etc, sa pastrez o echilibristica intre ce pot si ce nu pot spune...

Ideal pt pacient este a se prezenta la medic, si numai in acele conditii, pe parcursul a 20-30 minute de discutii, plus examinari complementare, a se stabili un diagnostic si conduita de urmat.

Inca o informatie: din descrierea ta pare sa fie vorba de o rinita vasomotorie, deci NU alergica; din pacate boala e cam cronica, si, implicit, tratamentul trebuie sa fie cronic. Principiile de tratament pe care le-ai enumerat si folosit sunt CORECTE.
Ne auzim...

MesajTrimis: Mar Iul 10, 2007 7:23 am    Titlul subiectului:

Multumesc frumos pentru informatii. Fiind profan in medicina nu aveam de unde sa stiu toate acestea. Respectele mele, ma bucur ca am putut dialoga cu un profesionist. Voi gasi o cale sa dau de dumneavoastra cu toate ca nu stiu cum sa o fac. Vad in josul paginii o sigla Medicover. Am sa sun sa vad cum pot obtine o programare, in cazul in care activati in acea institutie. Inca o data multumiri. Toate cele bune!
Sus

micaela Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 24/Iul/2007
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 12:15 pm    Titlul subiectului: rinita alergica

Citind randurile domnului dinaintea mea, m-am regasit in situatia respectiva in procent de 90%....punand accent pe deteriorarea starii fizice si psihice la care se ajuge in cazul acestei boli. Nu sunt alergica decat la acarieni,polen,mucegai,caine/pisica(am primit 4+ la toate aceste teste), spre deosebire de domnul care are si alergii alimentare. Rinita alergica am capatat-o acum 7 luni, dupa ce am stat 2 saptamani cu o pisicutza in casa. Pana in acel moment mai stranutam din cand in cand la praf, fan sau cand stateam pe langa pisici(dar nu eram deloc informata asupra gravitatii acestei afectiuni si nici nu stiam unde se poate ajunge, daca as fi stiut nu as fi tinut pisica, oricat de dragi imi sunt). Am scapat de pisica, dar am ramas cu rinita, si ma lupt cu ea de atunci. Am trecut de la claritin,la xyzal si alerid, + rhinocort aqua(budoseina). Nici un efect de durata. Daca in aceste 7 luni am reusit sa stau 2 saptamani fara pastile si spray-uri e bine. Ma trezesc noaptea cu senzatia de sufocare, pot sa expir cat vreau, dar la inspirat imi este f greu. Sunt constienta de am abuzat de olynth, dar nu pot fara el. Macar asa mai pot si eu sa dorm. Sunt dispusa sa fac si tratament pt desenzibilizare, si as vrea sa va intreb daca acesta este disponibil in Sibiu, eventual v-as ruga sa imi recomandati o locatie. La ultimele teste am facut si test polimicrobian, in urma caruia mi s-a spus ca nu sunt deloc rezistenta la infectii....o chestie e sigura...cam o saptamana am avut bubitza rosie pe mana de la testul respectiv. Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Moderator

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 12:31 pm    Titlul subiectului:

1. daca "alergia" este reala, demonstarat si prin teste cutanate, este normal sa nu puteti sta fara medicatia amintita; alergenele persista = simptomele persista

2. unele alergene pot fi evitate, vezi praful de casa, mai precis acarienii din praful de casa (printr-o curatenie drastica), parul de pisica (evident prin indepartarea pisicii, dar, nota bene, parul de pisica persista in casa luni dupa eliminarea pisicii)

3. medicatia luata de Dvs este cea din ghidurile de tratament recomandate, deci este corecta; probabil ca ati si obtinut beneficiu de la ea

4. abuzul de olynth este cel mai neinspirat lucru pe care il faceti; el poate fi, oricum, diluat...trebuie sa puteti fara el...

5. in functie de ce arata testele cutanate, se poate face si desensibilizare

6.cred ca exista alergolog in Sibiu...el initiaza desensibilizarea, corect: imunoterapie specifica cu alergene

7. "testul polimicrobian" este o poveste de mult apusa...nu mai intru in amanunte...acest test nu se mai regaseste in nici un tratat modern de alergologie...

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 12:34 pm    Titlul subiectului:

Am folosit un timp Olynth dar efectele nu sunt atat de durabile ca si la Bitonim Xylo. Acesta din urma elimina senzatia de sufocare, plus ca dispune de un pulverizator mai fin decat dozatorul Olynth-ului. Simpomenele dumneavoastra le-am avut intocmai la debutul bolii dar nestiind cu ce am deaface am ignorat si cu timpul s-a cronicizat. Am consultat alergologi locali care dau din umeri dar cum imi spusese sotia mea care este medic :" Cel mai bun medic...este trenul spre Bucuresti" ...ceea ce voi face cat de curand!
Sus

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 12:51 pm    Titlul subiectului: rinita alergica

E cam lung drumul spre bucuresti de la sibiu, dar daca acolo se gaseste o solutie, voi face si acest drum. Multumesc pt raspunsurile dumneavoastra. Nu stiam nimic de acel test polimicrobian si nici nu mi-a explicat respectivul medic prea multe. Daca ajungeti la bucuresti inaintea mea, va rog sa imi recomandati un alergolog sau un spital unde imi pot face programare. Va multumesc frumos. O zi frumoasa!
Sus

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 12:58 pm    Titlul subiectului: rinita alergica

4. abuzul de olynth este cel mai neinspirat lucru pe care il faceti; el poate fi,
oricum, diluat...trebuie sa puteti fara el...

Referitor la punctul 4: Eu tot incerc sa pot fara el, dar nu imi iese deloc. Azi de exemplu nu il am la serviciu. Am stat vreo 3 ore chinuindu-ma raspir p e gura(stiu ca suna ciudat. inainte puteam respira pe gura. Cand eram racita respiram si noaptea. Dar acum am o durere groaznica de cap si transpir stand pe scaun(avem aer conditionat, nu transpir de la caldura)). Am dat o fuga la farmacie si am cerut ceva usor pt nas. Am primit rinonef-t. intr-adevar usor, nu are nici un efect. asa ca abia astept sa ajung acasa. Daca aveti o solutie pentru aceasta situatie, va rog sa mi-o spuneti.

multumesc. o zi buna
Sus

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 1:15 pm    Titlul subiectului: rinita alergica

Am reluat tratamentul cu budesonida de cateva zile. Mi-a fost recomandat(acolo unde mi-au facut polimicrobianul) sa dau cate 2 pufuri/nara/zi, insa fara antihistaminice, si cu calciu lactic(ca am pielea alba/oricum eu iau calciu ca stau prost cu el) si vitamina A(pt refacerea mucoasei nazale)...asa ca deocamdata urmez acest tratament...si peste 2-3 saptamani o sa imi fie bine(am mai trecut prin asta), dar la prima raceala/nas infundat iar crapa sistemul...iar trebuie sa o iau de la capat. Crying or Very sad
o zi buna!
Sus
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: