FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Rinitele medicamentoase

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 1:36 pm    Titlul subiectului: Rinitele medicamentoase

Morbiditatea indusă de rinite determină o alterare a calității vieții similară celei induse de astmul bronșic persistent.
Rinitele sunt boli complexe, cu mecanisme fiziopatologice redundante și autoamplificatoare, iar abordarea terapeutică adecvată implică în primul rând un diagnostic etiologic corect, dar și utilizarea unor strategii terapeutice adecvate, în termeni de siguranță și eficiență.
Rinitele medicamentoase sunt boli întâlnite frecvent, care se pot suprapune și complica rinite de altă etiologie.
Actual, rinitele medicamentoase includ atât fenomenele legate de utilizarea unor clase farmacologice diferite, cât și de abuzul de vasoconstrictoare topice nazale.
Termenul de rhinitis medicamentosa este introdus în 1946, după ce Kully raportase faptul că folosirea îndelungată a decongestivelor topice nazale care conțin efedrină determină un fenomen de rebound, manifestat clinic prin obstrucție nazală și creșterea toleranței la produsul farmacologic. Pacientul devine progresiv dependent de medicament, necesită doze adiționale și se crează astfel un cerc vicios.

pitic Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 20/Feb/2007

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 2:43 pm    Titlul subiectului:

Concluzia postului de mai sus este ca dependenta de "desfundaret" este o boala.
Cum se trateaza?!!? pentru ca cel mai frecvent raspuns este - nu-ti mai desfunda nasul! - sfat care din pacate nu este chiar atat de usor de urmat.
Cand incerci sa te odihnesti noaptea dupa o zi grea de lucru si nu poti dormi din cauza nasului cu probleme, nu ai solutie decat sa utilizezi medicamentul...
Aceasta dependenta se traduce exclusiv cu termenul rinita sau poate avea si alte cauze?

Moderator

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 5:26 pm    Titlul subiectului: Re: rinita medicamentoasa

Cert dependenta de "desfundaret" este o boala.
Fie organica, strict la nivelul nasului, tradusa prin nas infundat si nevoia de a tot pune un decongestiv, dar cu efect din ce in ce mai slab si de scurta durata, de aici aparitia unui cerc vicios...Si asta se cheama rinita medicamentoasa.
Fie un oarece grad de psihizare, teama ca nasul se infunda daca nu-mi pun in nas picaturi...
Tratament?
Desigur intreruperea decongestivului, sau "pacalirea" prin diluarea sa cu ser fiziologic. Aplicarea sa din ce in ce mai rar, cu un pic de vointa.
Este util si un consult ORL.
Si, desigur, exista medicamente ce ajuta la "scaparea" de "desfundaret", dar prescrierea lor este deja rolul doctorului...

Ioana-Roxana Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 01/Apr/2009

MesajTrimis: Vin Apr 03, 2009 8:31 pm    Titlul subiectului:

Buna seara.Am 22 de ani si sufar de rinita alergica (sunt alergica la praf,puf,polen,pene,par de pisica).Am luat Aerius,Ketotifen,Luivac,Bronhovaxom,am fost operata de deviatie de sept in toamna,anul trecut (in urma operatiei m-am simtit mai bine o luna,pana s-a racit vremea,dupa care starea mea s-a inrautatit,aveam nasul complet infundat). Am folosit Olynth cam 4-5 ani si in urma cu patru luni am facut rinita medicamentoasa.In prezent folosesc Vibrocil,imi desfunda nasul dar nu mai am miros.Acum o luna am facut Laringita si medicul mi-a prescris Medrol.In timpul tratamentului (jumatate de pastila pe zi timp de o sapt.) mi-a revenit putin mirosul dar a disparut cand n-am mai luat Medrol. In vara intentionez sa fac o interventie de micsorare de cornetele cu radiofrecvanta.Intrebarile mele pt. dvs. sunt: Am vreo sansa sa imi recapat mirosul in urma interventiei cu radiofrecventa? Se va mai inflama mucoasa nazala in urma contactului cu un alergen,voi stranuta la fel des,in ce fel va influienta operatia rinita? Va multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Moderator

MesajTrimis: Dum Apr 05, 2009 7:20 pm    Titlul subiectului: Rinita

1. nu am informatii despre interventia cu radiofrecventa; cel care face interventia ar trebui sa va dea raspunsul

2. "Se va mai inflama mucoasa nazala in urma contactului cu un alergen?" - DA
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: