FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Soc anafilactic

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Anafilaxia

Mircea Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 14/Mai/2007

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 9:43 pm    Titlul subiectului: Soc anafilactic

salut
Am o problema si as avea nevoie de ajutor. Despre ce este vorba:baietelul nostru are aproape 7 ani si se pare ca este alergic la veninul albinelor/viespilor. Anul trecut a fost muscat de o albina, cam in 5 minute am ajuns la spital la sectia de pediatrie unde medicul de garda, dupa ce i-a luat pulsul si tensiunea a decis sa-i administreze doua injectii intravenos. Ulterior ni s-a spus ca este posibil sa fie alergic la veninul albinelor, in asa fel incat sa intre in stare de soc. Toata vara trecuta am umblat la noi cu o fiola de "Celestone" pentru administrare urgenta, ca sa avem timp sa ajungem la spital. As vrea sa stiu daca exista vreun test care sa ne poata spune daca intr-adevar este vorba de aceasta alergie, si daca se poate face ceva in sensul vindecarii sau macar ameliorarii. Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 16, 2007 9:24 am    Titlul subiectului:

Salut

1. ce reactie a avut feciorul dupa intepatura, exact?
2. a fost albina sau viespe?
3. ce tensiune a avut cand a ajuns la spital si ulterior?
4. ce injectii i-au fost administrate, exact?
5. "Celestone" este util dar, poate, insuficient...
6. se pot face teste pt demonstrarea unei sensibilizari la venin de hymenoptere, fie in vivo (teste cutanate = "zgarieturi" pe maini), fie in vitro (se recolteaza sange si se analizeaza intr-un laborator)

Ne auzim,
Sorin

MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 10:05 pm    Titlul subiectului:

Salut
multumesc de raspuns.Iata si ce imi mai amintesc de atunci:
1.a fost intepat in gat, in spatele urechii si s-a inrosit locul si s-a umflat locul destul de tare
2.nu am vazut prea bine ce a fost.cand l-a intepat, el a dus mana la gat, a apucat-o si a aruncat-o jos.am gasit numai acul pe care l-am scos.
3-4.nu stiu.nu ne-a spus doctorita.oricum noi eram destul de speriati, mai ales cand a spus catre asistenta sa-i pregateasca 2 fiole de...pentru a fi injectate intravenos.ne-a spus ca in cazuri de intepaturi de albine/viespi exista cazuri cand nu este timpul necesar sa se faca injectiile(adica trebuie facute f rapid, si nu se pot pregati/injecta cat de repede este nevoie)
5.asta am primit.cand am primit aceste fiole ni s-a spus ca trebuie facute urgent, de preferat in mana sau picior, chiar si prin haine daca nu se poate dezbraca rapid.si apoi cad de repede trebuie mers la spital, pentru ca "celestone" nu face decat sa amne putin nevoia de injectii intravenoase
6.am vrea sa stim daca testele in vitro sunt mai concludente decat cele in vivo, si unde se pot face.
mai trebuie sa spun ca am descoperit ca mai este alergic si la animale cu par.am avut un porcusor de guineea si ii aparusera pe piele(la baza gatului si pe glezna)doua pete rosii-cam de2-3 cm diametru, care nu au trecut-indiferent de unguentul folosit-decat dupa ce am renuntat la porcusor.
ne auzim
mircea
Sus

Moderator

MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 11:08 am    Titlul subiectului: Anafilaxie

- reactia este una intensa, dar locala, ceeace e "de bine" si e departe de un soc anafilactic (ceeace ar fi o situatie severa)

- nu trebuie indusa o alarmare a pacientilor mai mult decat e cazul...

- daca a lasat ac, a fost sigur albina

- "2 fiole de..."...probabil un preparat cortizonic...nici nu e doza mare...

- testele in vitro sunt in general concludente si as incepe prin a le face pe acestea (ele nu pun nici un pericol pt bolnav); se pot face in diverse policlinici/laboratoere; daca te intereseaza, iti scriu un PM; ulterior, la nevoie, si numai prin internare, se pot face si cele in vivo

- exista teste cutanate si pt porcusor de guineea (de curiozitate)

MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 11:27 am    Titlul subiectului:

Multumesc foarte mult pentru raspuns.Da as fi interesat de mai multe info in pm.
numai bine
mircea
Sus

eyo_lena Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 27/Feb/2008

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 3:56 pm    Titlul subiectului:

Buna ziua,
sunt alergica si vreau sa ma tratez! In urma testelor am aflat k sunt alergica la: conservanti, coloranti si chimicale; la mucegai stiam k sunt din copilarie, iar acum doi ani am facut soc anafilactic. Concluzia: edem Quinque localizat la laringe. Timp de trei saptamani am facut Histadestal, m-am simtit excelent: puteam sa respir normal! Intre timp medicul care depistase ce aveam s-a retras din activitate. Mi-a prescris IBC10 si Cantastim. Dar cum sa fac nishte vaccinuri fara a fi in evidenta unui medic?! Foarte greu mi s-a depistat boala, am facut tratament pentru astm bronsic alergic si-mi era f rau. Cu toate astea se insista sa continuu tratamentul pt astm! Am mare nevoie de indrumare, au trecut doua luni de cand am intrerupt tratamentul si incep din nou sa am probleme cu respiratia! Tin in continuare un regim alimentar destul de riguros, in permanenta am Anapen la mine, ma feresc de mirosuri, fum etc. Am nevoie de ajutor! Multumesc.
Sus

Moderator

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 5:36 pm    Titlul subiectului:

Vorbesti de trei diagnostice: "soc anafilactic; edem Quinque localizat la laringe; astm bronsic alergic"

...parand un caz un pic mai complex, de ce nu vii la o consultatie sa stam de vorba?

eyo_lena Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 27/Feb/2008

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 5:39 pm    Titlul subiectului:

Sigur,
faceti-mi o programare! Multumesc pentru promptitudine!
Sus
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Anafilaxia
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: