FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Rinita alergica sau astm?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica

Nora Daia Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 05/Oct/2007

MesajTrimis: Mie Oct 10, 2007 8:15 pm    Titlul subiectului: Rinita alergica sau astm?

Am o rinita alergica, care a aparut in urma unei alergii alimentare.Au urmat trat. cu Prednison,Claritine ,Aerius etc. O data cu venirea primaverii s-a instalat si rinita alergica cronica, pentru care am urmat trat. Telfast 120mg/zi si Nasonex 1puf in fiecare nara dim.si seara. 2 luni a fost bine dupa care au aparut complicatiile: afara aveam simptome ciudate, ochii se inroseau, nasul ma ustura, dupa care aveam o durere in piept ca o iritatie, insotite de senzatie de lesin, paloarea fetei, transpiratii. Am fost la medic in Spania unde ma aflam in momentul respectiv, am facut o radiografie pulm. de unde s-a constatat ca am o bronsita netratata pt. care am primit antibiotic ,acetilsteina, singulaire si de inhalat Rilast (formoterol si budesonida)dim.si seara 2 luni.
Acum nici pana la coltul blocului nu pot iesi pentru ca ma deranjeaza aerul, nasul ma ustura, am ameteli, durere in piept ca o iritatie si senzatia de lesin.
Acum iau Xyzal 1/zi pana la spirometrie si teste pentru alergeni din sange . Poate fii astm sau este o rinita mai violenta ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 11, 2007 8:43 am    Titlul subiectului:

Este foarte greu de precizat, pe baza a ceeace scrii, daca este rinita sau astm sau ambele. Oricum, simptomele de rinita sunt fundamental diferite de cele de astm bronsic. In ceeace scrii, nu se prea regasesc simptome de astm...Daca doresti, stii unde sa ma gasesti pt un eventual consult.
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: