FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Deunăzi...

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Anatomia clipei

Violeta Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 18/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Aug 25, 2007 5:28 pm    Titlul subiectului: Deunăzi...

Deunăzi, într-un cabinet privat, am consultat o domnișoară de 12 ani. Venise împreună cu familia, navetistă de 3-4 ani în Spania, ca și ea, de altfel. În încercarea de a-i distrage atenția de la testările pe care i le făceam, am întrebat-o ce suprafață și ce populație are Spania, ce pictori sau scriitori cunoaște.
Întrebările au rămas fără răspuns, părinții spunându-mi însă că învață foarte bine (?) și că ei doresc să știe dacă merită să mai vină în Romania, sindromul alergic pentru care solicitaseră consultația fiind legat strict de vizitele în tară.
Firavele rădăcini care nu reușeau să susțină un eșafodaj motivațional puteau fi retezate fără regrete, familia se “naturaliza” într-o țară despre care nu doreau să afle nimic, important fiind confortul material.
Fără memorie afectivă, ziua de ieri egală cu cea de astăzi și cea de mâine, cum reușeau acești oameni să treacă prin viață, reducând-o la operații aritmetice? Cât de depopulată era lumea lor interioară și cum era ea alcatuită, unde erau istoriile locale, familiale, personale, existase o geografie spirituală? Ce se întamplase cu acești oameni care locuiau într-o țară străină, unde nu-i interesa dacât cuantificabilul nivel de trai?
Toate aceste întrebări aș fi dorit să le pun, dar ele depășeau cadrul consultației.
Întoarsă acasă, această mică poveste m-a bântuit o vreme; nu am reușit să înteleg sau să-mi fac un scenariu credibil despre modul lor de ancorare în lume.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Anatomia clipei
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: