FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Staloral

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Imunoterapia specifica cu alergene (desensibilizare)

mircea901 Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 29/Iul/2007

MesajTrimis: Dum Iul 29, 2007 10:06 am    Titlul subiectului: Staloral

Copilului meu de 6 ani i s-a recomandat Staloral sublingual.A fost diagnosticat in 2006 cu astm bronsic+rinita alergica (fiind alergic la acarieni).
Mi-ati putea da cateva detalii despre acest vaccin ,in ce conditii este recomandat , cam cat timp si care sunt efectele?!In paralel se continua si tratamentul anterior(Aerius+Singulaire)?!
Va multumesc,anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 29, 2007 3:31 pm    Titlul subiectului:

Staloral este un vaccin foarte nou pe piata romaneasca, aparut de cateva luni. Indicatiile lui sunt aceleasi cu ale oricarui vaccin cu alergene. Efectele vaccinului, atat cele pozitive cat si cele secundare, sunt cele ale oricarui vaccin.
Ideea importanta este ca tratamentul cu vaccinuri cu alergene poate, teoretic, dupa un timp, vindeca boala sau opri progresia, agravarea bolii, efect ce lipseste altui tip de tratament, gen Aerius+Singulair. Un timp cele 2 tipuri de tratamente se suprapun, ulterior pacientul poate ramane numai cu vaccinul.
Durata de administrare a vaccinului 3-5 ani.

vlady Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 26/Mar/2008

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 10:22 pm    Titlul subiectului: intrebare despre ratie

am inceput de ieri sa iau staloral, dar am uitat sa-l intreb ceva esential pe dr iar acum nu pot sa dau de dansul. In instructiuni scire ca e indicat sa se ia in timpul micului dejun vaccinul acesta. dar la mai multe doze zilnice se pot lua toate o data sau trebuie luate in momentee diferite ale zilei. multumesc anticipat de raspuns.
Sus

Moderator

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 9:10 am    Titlul subiectului:

Buna ziua!

Modul de administrare al vaccinurilor terapeutice este strict individualizat, prin urmare mai incercati a lua legatura cu medicul curant...

furnisoara Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 20/Mar/2008

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 2:48 pm    Titlul subiectului: Reactii alegice?

Fetita mea de 9 ani a inceput tratamentul cu Staloral cam de o luna si are de o saptamana stari de greata. Poate sa fie o reactie adversa la acest tratament? Mentionez ca in acesta perioada mai ia si Aerius si Rhinocort.
Multumesc!
Sus

Moderator

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 3:17 pm    Titlul subiectului:

Cred ca este puțin probabila o reactie de acest gen la vaccin...

t3odor Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 03/Noi/2008

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 10:47 am    Titlul subiectului:

Buna ziua!

Mi s-a prescris si mie Staloral si mi s-a indicat sa iau la inceput doza de initiere si apoi de mentinere. Trebuie sa iau in prima zi 1 doza, apoi 2 doze, si tot asa. Nu inteleg ce inseamna 1 doza. Trebuie sa ajung pana la 8 doze in prima saptamana. O doza inseamna 1 puf? Ma puteti ajuta?

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

Moderator

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 12:04 pm    Titlul subiectului:

Buna ziua!
1 doza = 1 puff

nike974 Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 10/Noi/2008

MesajTrimis: Lun Noi 10, 2008 9:54 am    Titlul subiectului: alergii multe, multe

Buna Ziua,
Problema mea este urmatoarea:
Am 5 socuri anafilactice la:xilina(2), ofloxacina, savofluran, ketamina, am edem glotic la tramal. La TTL am iesit alergica la : Narcotan, Pavulon, Piroxicam, Propofol, Bupivacaina,Scandonest,Tracrium,Tiopental, Fentanyl, Dormicum,Sumamed,Lystenon,Mepivacaina.Am reactii de degranulare eritrocitara nespecifica la opioide si la unele substante c enu elibereaza histamina in mod deosebit sau in cantitati mari.
Am alergii la 90% din E-uri si conservanti alimentari, la praf, polen, puf, mucegai, naftalina etc. Alergiile le am de cand ma stiu,insa pe cele la medicamente le descopar treptat, pe masura ce le incerc. Socul la xilina l-am facut la a opta administrare, cel la tramal la a patra, cel la ofloxacina la prima.
M-am operat de apendicita cu intubare cu halotan , adrenalina si hemisuccinat,numai ca am facut alergie la firele din interior, cele care se resorb.Apoi ele s-au infectat si trebuie sa ma operez din nou,dar niciun anaestezist nu vrea.
Cam ce solutii sunt?
Va multumesc mult.
Sus

Adela Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 21/Apr/2008
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 1:11 am    Titlul subiectului: Staloral

Urmez tratamentul cu Staloral 315 de 4 luni , am depus la farmacie reteta pentru o noua cutie acum 2 saptamani dar nu am primit inca , de 2 zile am terminat ultimul flacon . Care sunt consecintele intreruperii tratamentului ? Am inteles ca produsul lipseste momentan din depozitele farma .Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie ?
Sus

Moderator

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 7:50 am    Titlul subiectului: Staloral

Buna ziua...

Exista in prospectul medicamentului indicatii pt situatiile in care apar intarzieri in administrarea vaccinului.
Oricum, aceasta situatie trebuie rezolvata de medicul alergolog care a indicat acest tratament.

corina89daniela@yahoo.com Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 11/Feb/2012

MesajTrimis: Sâm Feb 11, 2012 8:55 pm    Titlul subiectului: staloral si sarcina

Buna ziua!peste cateva zile ar trebui sa incep trat.cu staloral sublingual insa as dorii sa stiu cat dureaza trat.pana la vindecare ca as vrea sa fiu mamica in vreo 2 ani si de asemenea daca il iau si totusi raman insarcinata in aceasta perioada as vrea sa stiu ce se intampla...ce probleme intervin daca intrerup trat?[/b]
Sus

oanaliminala Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 24/Mar/2012
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm Mar 24, 2012 11:42 am    Titlul subiectului: VAND STALORAL

Buna ziua! As dori foarte mult sa pot vinde o cutie de STALORAL 300 IR/ml cu 3 flacoane de cate 10 ml cu seria 8801257 RO11110003, pe care am cumparat-o acum 3 saptamani, intrucat pana a sosit comanda, eu am inceput un tratament homeopat care a inceput sa dea rezultate si am hotarat ca nu doresc sa mai urmez acest tratament (si ca nu mi-l permit..!).

Sunt dispusa sa-l vand cu 340 ron (fara taxe de transport), ca sa ma asigur ca nu raman cu el in frigider pe vecie.
Ma numesc Popescu Oana si locuiesc in IASI. Ma puteti contacta ORICAND la 0724040008 sau 0744400229. Ideal ar fi sa-mi trimiteti un sms daca cumva nu raspund (s-ar putea sa fiu la cursuri). Adresa de e-mail: mepris.ebreches@gmail.com

Va doresc o zi frumoasa!
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Imunoterapia specifica cu alergene (desensibilizare)
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: