FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Imunoterapia alergen specifica

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Imunoterapia specifica cu alergene (desensibilizare)

eniko Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 28/Sep/2010
Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 8:24 pm    Titlul subiectului: Imunoterapia alergen specifica

Am un baietel de 11 ani care este alergic la praful de casa, acarieni...A fost diagnosticat cu astm alergic.
Am facut testele de alergie si ni s-a recomandat inceperea tratamentului "Imunoterapia alergen specifica". In prezent copilul ia SINGULAIR si Nasonex, pana vom incepe tratamentul recomandat.
Deoarece acest tratament este un lucru foarte vag cunoscut atat de noi cat si de multi medici, am cateva intrebari pt. d-voastra:
- dupa cat timp de la inceperea tratamentului stiu ca acesta este eficace?
- dupa cei 3-5 ani de tratament este sigur ca boala se vindeca ?
- as vrea sa vorbesc cu cineva care a facut acest tratament
- ati obtinut rezultate pozitive la pacientii d-voastra cu acest tratament?
- dupa terminarea tratamentului simptomele alergice vor disparea pt. totdeauna?

Va multumesc, astept raspunsurile d-voastra
Eniko

[/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 6:47 am    Titlul subiectului: Imunoterapia alergen specifica

"dupa cat timp de la inceperea tratamentului stiu ca acesta este eficace?" - 9 - 12 luni

"dupa cei 3-5 ani de tratament este sigur ca boala se vindeca?" - nu; in medicina, in general, si in particular in acest caz, conceptul de "sigur" e relativ

"as vrea sa vorbesc cu cineva care a facut acest tratament" - forumul va este deschis...

"ati obtinut rezultate pozitive la pacientii d-voastra cu acest tratament?" - nenumarate

"dupa terminarea tratamentului simptomele alergice vor disparea pt. totdeauna?" - posibil da, posibil nu

cleo Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 10/Dec/2010

MesajTrimis: Vin Dec 10, 2010 5:01 pm    Titlul subiectului: Re: Imunoterapia alergen specifica

Sorin Perlea a scris:
"dupa cat timp de la inceperea tratamentului stiu ca acesta este eficace?" - 9 - 12 luni

"dupa cei 3-5 ani de tratament este sigur ca boala se vindeca?" - nu; in medicina, in general, si in particular in acest caz, conceptul de "sigur" e relativ

"as vrea sa vorbesc cu cineva care a facut acest tratament" - forumul va este deschis...

"ati obtinut rezultate pozitive la pacientii d-voastra cu acest tratament?" - nenumarate

"dupa terminarea tratamentului simptomele alergice vor disparea pt. totdeauna?" - posibil da, posibil nu

Exista sansa ca prin tratamentul de desensiilizare sa se inrautateasca alergiile?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului

Moderator

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 12:08 pm    Titlul subiectului:

Citat:
Exista sansa ca prin tratamentul de desensibilizare sa se inrautateasca alergiile?

...foarte putin probabil...

...scoput tratamentului de desensibilizare (imunoterapie specifica cu alergene) este tocmai acela de a induce o "toleranta" vis a vis de anumite alergene; acest tratament este unicul care se adreseaza etiologiei (cauzelor) bolii, si este singurul care influenteaza evolutia bolii pe termen lung...

PS. multumesc

Areli Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 16/Ian/2012

MesajTrimis: Lun Ian 16, 2012 4:12 pm    Titlul subiectului: Alergie polen ierburi amestec

Acum un an am avut prima reactie alergica in perioada august-noiembrie, iar anul acesta a fost foarte puternica reactia. Am facut teste pentru polen de ierburi ai reactia mea a fost de 22.36 la 6 plante printre care ambrozie si pelin. Nu stiu ce as putea face. Am nevoie de un raspuns. Mi-e groaza de toamna aceasta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Moderator

MesajTrimis: Lun Ian 16, 2012 9:24 pm    Titlul subiectului: Alergie la polen

Desensibilizare
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Imunoterapia specifica cu alergene (desensibilizare)
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: