FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Am rezolvat rinita temporar!

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica

bogdancornel Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 09/Iul/2007
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 3:33 am    Titlul subiectului: Am rezolvat rinita temporar!

Acum o saptamana am fost sfatuit de un medic ORL sa fac o injectie intramusculara cu 2 ml de DIPROPHOS, fiole | betamethazonum Am fost disciplinat si am cumparat 2 fiole de 1 ml care mi-au fost injectate....aproximativ 12 RON amandoua. Nu mica mi-a fost mirarea ca dupa ani de chin, stranuturi incontinuu, stari cumplit de proaste si milioane aruncate pe medicamente, sa scap in numai cateva ore de simptomele extrem de chinuitoare ale rinitei alergice. Mi s-a spus ca efectul va tine un an. Destul de echitabil, gandindu-ma ca la un an sa reiau operatiunea sa scap de calvarul zilnic prin care as putea trece. Sunt constient ca au fost doar ascunse simptomele dar pe bune ca merita pretul ... Numai un Awamys sau Nasonex, plus alte antihistaminice scumpe ma ruinau lunar. Acum sunt ca nou, nu stiu pentru cat timp si cu ce implicatii. De fapt acesta este si motivulpentru care scriu. Se poate trata cauza atata timp cat nu mai prezint simptomele specifice? Ce implicatii are un astfel de tratament injectabil pe un termen lung?

Diprophos suspensie este indicat �n tratamentul afectiunilor acute si cronice care raspund la terapia cu corticosteroizi. Terapia cu hormoni corticosteroizi este un adjuvant, nu un �nlocuitor al terapiei conventionale. Afectiuni musculo-scheletale si ale tesuturilor moi: artrita reumatoida; osteoartrita; bursita; spondilita anchilozanta; epicondilita; radiculita; coccidinie; sciatica; lumbago; torticolis; chist ganglionar; exostoza; fasciita. Afectiuni alergice: astm bronsic cronic (inclusiv ca terapie adjuvanta pentru status asthmaticus); febra f�nului; edem angioneurotic; bronsita alergica; rinita alergica sezoniera sau perena; reactii provocate de medicamente; boala serului; �ntepaturi de insecte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 22, 2011 7:58 am    Titlul subiectului:

Cititi efectele secundare ale clasei respective de medicament (glucocorticosteroizi) si va veti da singur raspunsul...

MesajTrimis: Mie Feb 23, 2011 8:19 pm    Titlul subiectului:

Am intrebat de efecte adverse si mi-a raspuns ca este un produs la care nu s-au semnalat efecte majore. Acum sincer, la cate antihistaminice si spay-uri am tot bagat ani de zile in mine... asta zic ca e apa de ploaie! Cum este mai echitabil, 150-200 ron/luna si ma indop cu medicamente sau 2 ml cu 12 ron o data pe an?
Stresul provocat si acumulat din crizele zilnice il combateam cu xanax. Deci solutia asta injectabila o pot numi miraculoasa, avand in vedere ca nu dorm cum trebuie de ani de zile. Sa nu mai pun in calcul aspectul estetic, este jenant sa vezi ditamai omul cu batista la nas, ochii injectati, figura umflata, cu o stare de a zace continuu... In timpul crizelor nici nu puteam vorbi cum trebuie. Vocea se limita la un gajait scos cu mare greutate...asta cu toata medicatia specificata mai sus. Acum se uita ai mei la mine si sunt uimiti cat de ok ma simt si arat fata de doar cateva zile in urma! Pe bune.... sunt ca nou!

PS este posibil sa nu tina un an efectul, dat fiind ca nu am mai experimentat asta pana acum ca sa fiu sigur de spusele acelui medic! Insa daca ma tine doar jumatate de an si tot merita atat financiar cat si fizic. Nu?
Sus

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 24, 2011 10:32 am    Titlul subiectului:

http://www.mymed.ro/efecte-adverse-ale-corticosteroizilor.html

http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/diprophos-fiole_8454

http://www.yesanswer.com/ro/systemic-corticosteroids-including-side-effects.html

http://organicka.ecosapiens.ro/cortizonul-love-it-or-hate-it/

MesajTrimis: Lun Feb 28, 2011 8:53 pm    Titlul subiectului:

Multumesc pentru adresele postate!
Am citit toate informatiile respective inainte sa cumpar fiolele si cu siguranta sunt utile tuturor celor care citesc acest subiect. In mod cert sunteti cel mai avizat sa imi atrageti atentia legat de efecte secundare pentru acest tratament. Totusi insist, nu credeti ca toate chimicalele antihistaminice si aerosolii pe care mi le administram zilnic, de mai bine de 15 ani, insa nu cu efectele pe care mizam, au efecte cel putin la fel de nocive sau chiar mai nocive decat acest produs aflat in discutie?! Antihistaminicele nu pot cauza probleme mai grave decat acesti 2 ml, dat fiind ca sunt administrate o mai lunga prioada de timp si in cantitati mult mai mari?
Sus
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: