FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Prurigo strofulus

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Centrul Medical Medsana - Alergologie

BIANDRE Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 23/Noi/2010
Locație: Bacau

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 7:29 pm    Titlul subiectului: Prurigo strofulus

Buna ziua,am o fetita de 4 anisori de ne chinuim de ceva timp(de la un anisor si ceva) cu bubitele specifice ale acestui diagnostic "prurigo".M-ar interesa de la cati anisori se pot faca testele subcutanate la copii si daca aceste teste se pot face si la spitalele de stat.Medicii la care am fost ne-au spus ca aceste teste se fac dupa varsta de 5 ani dar nu prea sunt concludente pentru ca organismul copiilor se schimba de la an la an.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Violeta Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 18/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 8:38 pm    Titlul subiectului:

Buna seara.
Testele de care intrebati sunt epicutane (pe piele) si nu subcutane (sub piele). Conteaza mai putin amplasamentul lor, cat faptul ca nu sunt traumatice si sunt foarte usor acceptate si tolerate de copii. Varsta de la care se pot face teste cutanate este de 1 an (sunt tratate clasice de alergologie care accepta o limita inferioara). La varsta de 4 ani, ne putem baza pe informatia pe care o aduc.
Se pot efectua si "la stat", oricum se platesc.
In boala de tip prurigo, ele aduc o informatie limitata, boala fiind mai degraba o dezordine adaptativa imunologica, prin care organismul raspunde la agresiuni interne si externe, decat o boala alergica.

Dr V. Perlea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului

BIANDRE Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 23/Noi/2010
Locație: Bacau

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 9:04 pm    Titlul subiectului:

Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului!Totusi,din cate am inteles eu,aceste bubite au vreo legatura cu imunitate copilului? Sunt constienta ca aceste teste se platesc,in ziua de astazi si daca ajungi la urgenta cu copilul si nu ai bilet de trimitere de la medicul de familie trebuie sa platesti consultatia,daramite niste teste mai elaborate,insa din experienta d-voastra ca medic alergolog sunt eficiente? Si daca tot v-am rapit timpul macar sa-l pretuiesc pana la capat:ca tratament noi folosim de ceva timp flonidan 5 ml seara,advandan milk unguent si mixtura mentolata,insa mi se pare ca nu prea isi mai fac efectul.Credeti ca ar trebui schimbat?E posibil ca organismul sa se fi obisnuit cu ele si sa nu mai reactioneze?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Centrul Medical Medsana - Alergologie
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: