FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

SOC ANAFILACTIC LA INTEPATURA DE ALBINA

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Dr Violeta Perlea

MINA Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 29/Oct/2010

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 5:22 pm    Titlul subiectului: SOC ANAFILACTIC LA INTEPATURA DE ALBINA

Ma numesc Mina, am 54 ani, am HTA si diabet II.Anul acesta in urma unei intepaturi de albina am lesinat si multumesc lui Dzeu ca mi-a salvat viata prin angajatii f profesionisti de la spitalul din Lehliu-Gara. Mentionez ca am fost intepata in ultimii 10 ani cam de 6 ori si de fiecare data fie ca m-am umflat pe zone mari, fie ca mi-a scazut brusc tensiunea, cu greata ,cu inrosirea corpului, cu stare de slabiciune.In urma investigatiilor s-au obtinut urmatoarele:IgE venin albina 14,9, venin viespe 2,43,rosie 4,4, capsuni 3,76, ambrosia 6,28, cartof 5,68, triptaza 5.7, complement C4 50, IgE 87,6, alergie la polen de fagaceae.Intrebarea este: cit de eficienta ar fi desensibilizarea prin vaccinuri cu venin? Care ar fi riscurile tinind cont de virsta si de celelalte boli mentionate?Multumesc tuturor anticipat pt raspunsuri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Oct 30, 2010 11:45 am    Titlul subiectului:

Aveti, dupa parerea mea, indicatie clara de imunoterapie specifica (desensibilizare) la venin de albina.
Masura este considerata "salvatoare de viata", fiind foarte eficienta / eficace.
Riscul reactiei induse de o noua intepatura este de departe mai mare, mai sever, decat riscul in sine al metodei.
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Dr Violeta Perlea
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: