FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri ALERGO.RO 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Vreau sa ma fac bine

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica

moldovan izabella Răspunde cu citat (quote)

Data înscrierii: 05/Ian/2010

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 3:55 pm    Titlul subiectului: Vreau sa ma fac bine

Buna ziua, am observat ca amintiti de rinita vasomotorie, va rog imi puteti spune daca exista sanse de vindecare pentru aceasta afectiune.
Problema mea a inceput cam din toamna lui 2007 cand la trezire, dimineata ma durea ingrozitor fruntea si pana nu-mi suflam nasul nu-mi trecea durerea, in 2008 ianuarie am mers la orl si am facut
radiografie, au spus ca nu am sinuzita, eu asa credeam, si atunci am fost diagnosticata cu rinita alergica pt ca se vedea un canal iritat mai inflamat, am primit tratament cu nasonex care nu a dat rezultate, aveam aceiasi simptome, durere frontala, inainte de am-i sufla nasul dar nu ma ingrijoram prea tare se intampla doar dimineata. In martie 2009 in urma unei raceli si a unei bronsite am mers la medic, bronsita a trecut dupa 2 saptamani, dar, problema cu nasul a ramas, simptome: stanutat repetitiv, prurit nazal si val palatin, nas infundat dar curegea ca robinetul sau secretie vascoasa transparenta, am fost diagnosticata cu rinita alergica. Am facut analize: exudat farigian cu flora faringiana nepatogena, exudat nazal cu stafilococi coagulazo negativi, aslo 81u/ml, Ige 11.2 ui/ml, phadiatop peste tot 0. Am primit medicamentatie: eurespal, acc, paracetamol, xizal 10 zile (am schimbat cu aerius si claritine) nicio ameliorare doar mucoasa nazala uscat si tot aveam nasul infundat. Am primit trimitere la o.r.l, am fost examinata si am primit tratament vitamina A, apa de mare spray, alerid, avamis cate 2 pufuri/nara 2 luni, dupa acest tratament am avut doar o usoara ameliorare, dupa o pauza de o luna am repetat tratamentul cu avamis si cu septilin inca 2 luni, dar eu tot nu am scapat de nas infundat si de suflat nasul. Cel mai greu este seara, noaptea pentru ca rareori pot respira pe nas si dimineata la trezire, cand stanut si-mi curge nasul, acum in mucozitatile transparente sunt insule galbene mai consistente, capul nu ma doare doar ca simt o presiune in nas si cand am nasul infundat de multe ori simt si chiar aud cum pocneste ceva inauntru, din senin mi se astupa ambele nari de multe ori si urechile, ma ustura gatul. Toate astea mi se intampla indiferent de anotimp, locatie, loc sau tara.
Sunt tare ingrijorata si dezamagita poate am rinita vasomotorie dar stiu prea putine depre aceasta afectiune si observ ca medicii prefera ca diagnostic rinita alergica, poate puteti sa ma luminati. multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Sorin Perlea Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 14/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 4:33 pm    Titlul subiectului:

In foarte mare: stranut plus secretii nazale plus obstructie nazala = rinita. Se cauta anticorpi specifici IgE (in vitro, Phadiatop de ex. sau in vivo, teste cutanate).
IgE pozitive, in mare = rinita alergica. Cu tratament specific se poate vindeca.
IgE negative, in mare = rinita nealergica (sau vasomotorie). Nu are tratament specific de vindecare dar cu tratamentele existente pacientul poate controla boala
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului ALERGO.RO -> Rinita alergica
Pagina 1 din 1

Choose Display Order
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
User Permissions
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum

Mergi direct la: